Mączka Bazaltowa ekologiczny nawóz 20 kg

Dostępność: 336 szt.
Produkt wyślemy w: 24 godziny
Cena: 15,99 zł 15.99
  ( 1 kg = 0,80 zł )
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 3
Marka: Bazalt
Symbol produktu: Int000156

Opis

CHRAKTERYSTYKA PRODUKTU:

Granulacja: 0,08 mm; zawartość suchej masy: 99,7%; zawartość wody: 0,30%

 • Krzemionka SiO2: 48,3%
 • Tlenek glinu Al2O3: 19,02%
 • Tlenek wapnia CaO: 8,1%
 • Tlenek żelaza Fe2O3: 8,3%
 • Tlenek magnezu MgO: 1,07%
 • Tlenek fosforu P2O5: 2,5%
 • Tlenek potasu K2O: 2,95%
 • Tlenek sodu Na2O: 0,21%

Mączka skalna zawiera ponad 40 innych pierwiastków m.in.:

mangan, ind, cynk, bor, fluor, molibden, kobalt, selen, złoto, srebro, platyna, iryd, rad, itp.

Odczyn pH (zasadowy): 9,1

Zawartość metali ciężkich [mg/kg]

 • Ołów (Pb): poniżej 10 dopuszczalna NORMA: 140
 • Kadm (Kd): 2 dopuszczalna NORMA: 5
 • Arsen (As): 4 dopuszczalna NORMA: 50
 • Rtęć (Hg): 0,04 dopuszczalna NORMA: 2

Mączka bazaltowa pylista jako jedna z mączek skalnych, stosowana jest od tysięcy lat.

Jest naturalnym nawozem mineralnym pozyskiwanym przez zmielenie skały bazaltowej pochodzenia wulkanicznego do ziarnistości 0,08 mm w celu zwiększenia powierzchni chłonnej (przyspieszenia działania).

Przydatna jest na glebach ciężkich (zwiększa guzełkowatość), jak i glebach lekkich, piaszczystych, ubogich w materiały ilaste.

W obu przypadkach zwiększa ona pojemność wodną gleb, szczególnie w warstwie próchnicznej.

Najważniejszym jednak walorem mączki jest zawartość w niej wszystkich niezbędnych makro, mikro i ultramikroelementów, co niezbędne jest do prawidłowego wzrostu roślin, a w dalszym łańcuchu żywieniowym, ludzi i zwierząt.

Mączka dodatkowo pełni rolę sanitarną, zapobiegającą rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników.

Zatrzymuje również azot w glebie.

Ponadto warto nadmienić, że mączka bazaltowa doskonale współdziała z pożytecznymi mikroorganizmami (ProBio Emami), biohumusem/ wermikompostem czy obornikiem.

Bazalt zawiera wszystkie niezbędne makro i mikroelementy potrzebne wszystkim roślinom zielonym.

Dodatkowo lawa wulkaniczna, jako że wyrzucana jest z głębi ziemi, wzbogacona jest o ultramikroelementy tzw ormusy.

Ormusy to monoatomowe pierwiastki: złota, srebra, platyny, irydu, rodu i innych pierwiastków z rodziny platynowców.

Badania wielu instytutów na świecie dowodzą o bardzo pozytywnym wpływie ormusów, szczególnie pochodzenia wulkanicznego, na wszystkie rośliny.

Ponadto ostatnie, amerykańskie badania polowe, z zastosowaniem wysublimowanych ormusów, niezbicie wykazały kilkukrotny wzrost plonów w różnych uprawach rolnych, sadowniczych i ogrodniczych.

Systematyczne stosowanie mączki zdecydowanie poprawia smak, wygląd, a także wielkość plonu (szczególnie polecana do upraw ekologicznych). Mączka posiada odczyn lekko zasadowy: pH-7,6.

Analiza chemiczna zwietrzałego pyłu powstającego przy okazji eksploatacji kruszywa, dowiodła że jest on podobnie bogaty w rożne minerały i mikroelementy jak żyzny muł z Nilu.

Mączki bazaltowe różnią się nieco składem mineralogicznym miedzy sobą w zależności od tego z jakiej kopalni kruszywa pochodzą. Przeważnie zawierają po około 50% tlenku krzemu (krzemionki).

Duża zawartość kwasu krzemowego leczy glebę, w dalszej kolejności również rośliny oraz ludzi.

Krzemionka zwiększa między innymi twardość łodyg i w ten sposób również zabezpiecza je przed atakami chorób i szkodników, jest czynnikiem leczącym.

Poza tym w mączce bazaltowej jest blisko 20% tlenku glinu, i blisko 5-10% tlenku żelaza, a także magnez, wapń, sód.

Poza tym mączka zawiera tlenek potasu, manganu, tytanu, fosfor, trójtlenek siarki, niewielkie ilości mikroelementów boru, chromu, miedzi, cynku, molibdenu, niklu, kobaltu, jodu, itp.

Przed zastosowaniem mączki bazaltowej należy sprawdzić jej skład mineralogiczny, a zwłaszcza czy nie zawiera ona (w zależności od źródła pochodzenia) w nadmiarze metali ciężkich szkodliwych dla roślin, a w konsekwencji dla ludzi.

Nawet posiadany certyfikat ekologiczny nie gwarantuje niskich poziomów metali ciężkich w mączce.

Spotkaliśmy takie certyfikaty, w których ilości metali ciężkich przekraczają normy dopuszczalne dla gospodarstw ekologicznych. Dlatego mając do wyboru mączki bazaltowe z różnych źródeł, warto porównać ich składy chemiczne.

Z przyjemnością informujemy, że oferowana przez nas mączka bazaltowa ma wyjątkowo niskie zawartości metali ciężkich, o wiele niższe od ustalonych norm: Pb - 2,87 mg/kg (norma do 140), Cd - 0,0349 mg/kg (norma do 5), Ni - 15,9 mg/kg (norma do 60), Cr - 26,7 mg/kg (norma do 100), Hg - 0,53 mg/kg (norma do 2).

Mączka bazaltowa ma szeroki zakres stosowania m.in. jako: polepszacz gleby, zaprawa nasienna, papka do korzeni, dodatek do kompostu i nawozów organicznych oraz jako środek ochrony roślin stosowany przez opylanie przeciw szkodnikom.

STOSOWANIE

Mączkę można stosować pod praktycznie wszystkie uprawy rolnicze, sadownicze, warzywnicze, zioła, kwiaty itp. niezależnie od wegetacyjnego cyklu (przedsiewnie, pogłównie) i niezależnie od pory roku.

Świetnie nadaje się pod rośliny wieloletnie, a także użytki zielone, łąki, pastwiska, trawniki, szczególnie te intensywnie użytkowane (tereny rekreacyjne, stadiony sportowe, pola golfowe itp.).

Znakomitym rozwiązaniem jest rozsypanie mączki bezpośrednio na śnieg.

Woda z topniejącego śniegu (strukturyzowana), wraz z mączką stanowi w pełni ekologiczny nawóz.

Mączka bazaltowa stanowi bardzo dobry dodatek zwłaszcza dla gleb ciężkich i gleb piaszczystych ubogich w iły. W ogrodnictwie zaleca się stosowanie mączki w ilości 15 kg na 100 m2 (1,5 tony na ha).

Choć można dodać, że niektórzy dopuszczają, zwłaszcza przy pierwszym stosowaniu, aplikację większej dawki 20 kg a nawet 50 kg na 100 m2.

W sadownictwie sugeruje się dawkować 10 – 15 kg na 100 m2.

Inni autorzy, przy regularnym stosowaniu mączki w sadach i ogrodach, polecają dawkę mniejszą około 200-300 kg na ha, czyli 2-3 kg na 100 m2.

Ogród pnącza, żywopłot – wymieszać mączkę z ziemią jak najgłębiej, aby rośliny sięgały korzeniami w głąb, co wzmocni ich system korzeniowy.

Trawnik – pod planowany trawnik, zakładany z wysiewu lub rolki – 15 kg/ ar.

Trawniki intensywnie użytkowane dodatkowo zasilać można pogłównie przez rozsiew mączki w mniejszych ilościach, po każdym koszeniu, co ograniczy wzrost mchów i grzybów, a jednocześnie poprawi równomierny wzrost murawy i zintensyfikuje barwę trawy. Ponieważ mączka jest absolutnie nietoksyczna, na tak pielęgnowanych trawnikach mogą przebywać dzieci i zwierzęta.

Przed wysadzeniem rozsady wszelkich roślin warto zastosować mączkę bazaltową poprzez wymieszanie jej z wierzchnią warstwą gleby. Gdy sadzimy krzewy, drzewka owocowe, a także krzewy ozdobne, warto dodać jest mączkę również pod korzenie.

Można dodać mączkę do papek wzmacniających sporządzanych z gliny, krowieńca i serwatki, w której macza się korzenie przed sadzeniem. Gdy uprawiamy krzewy owocowe, agrest, porzeczki, maliny, można rozsypywać mączkę wprost na krzewy.

Na nowo zakładanej grządce truskawek zmieszać należy mączkę płytko z glebą.

Gdy już truskawki posadzimy – mączkę rozsypuje się bezpośrednio na rośliny. Przy uprawie roślin motylkowych grochu, fasoli, soi, soczewicy, także marchwi rozsypuje się mączkę wprost na glebę i przykrywa kompostem.

Sad - w czasie sadzenia drzew i krzewów owocowych, dobrze jest wsypać mączkę do dołków oraz wymieszać z wydobytą ziemią. Można też do korzeni zastosować odpowiednią papkę z użyciem mączki.

Drzewa i krzewy w już istniejącym sadzie, posypywać mączką w obrębie korony.

Mączka jako zaprawa dla nasion, cebulek lub korzeni roślin dwuletnich itp. – nasiona obtacza się w mączce, najlepiej na kilka dni przed planowanym wysiewem.

Mączkę można mieszać z innymi zaprawami na sucho lub mokro.

Mączka jako dodatek do kompostu – mączkę można dodawać do kompostu, obornika, gnojowicy.

Proponuje się zastosować 5-7 kg mączki na 100 kg masy. Mączkę najlepiej posypywać warstwami.

Uprawa w szklarniach w tunelach foliowych i inspektach – mączkę najlepiej wymieszać bezpośrednio z podłożem.

Zasilanie kwiatów doniczkowych – na średniej wielkości doniczkę, czubatą łyżkę stołową mączki bazaltowej wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi.

Ochrona przed ślimakami – mączka bazaltowa może stanowić ochronę mechaniczną grządek lub roślin przed ślimakami.

Należy obsypywać pierścieniem grządki lub poszczególne rośliny i rzędy roślin.

Ta metoda nie jest skuteczna w okresie częstych opadów deszczu.

Nie mniej jednak składniki mączki przedostaną się do gleby i będą wykorzystane jako nawóz.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa już od 199 zł !
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl